toursveipet//

Flere norske i aksjon  – Mats Ege i tet 

Denne helgen er det nok en gang flere norske aktører å følge med på rundt om i golf-verden.

Mats Ege er i storform.
Publisert Sist oppdatert

I dette toursveipet skal vi følge flere norske spilleren som denne helgen kjemper på resultatlistene. Madelene Stavnar var den som kom best i gang av de norske denne helgen. 

Hun startet fredagen med bogey på det første og det fjerde hullet. Likevel tok hun seg kraftig sammen og satte fem birdier i koppen. Det ga henne delt 2. plass og -3 etter den første dagen. 

Lørdag falt hun imidlertid på listene etter fire bogey og to dobbel bogey. Da hjalp det lite med birdie på hull 16 for å holde seg i toppen. 

Flere norske jenter spiller også denne helgen i Gøteborg. Etter fredagen lå Tina Mazarino på en respektabel 14. plass etter å ha gått av banen med par. Derfra fulgte Dorthe Forbrigd på 48. plass (+3), Marianne Skarpnord på 61. plass (+4) og Michelle Forsland på 116. plass (+9). 

Lørdag falt også Mazarino ned noen plasser, nærmere bestemt 21. plass etter fem bogey og to birdie. Hun står dermed på +3 totalt. 

De resterende norske klarte dessverre ikke cutten som gikk på +7, og er ikke med når turneringen avsluttes søndag. 

Her er ledertavlen

PGA Americas

Mats Ege viste svært lovende takter under den første dagen av Manitoba Open. Etter å ha levert scorekortet ligger han på en solid delt førsteplass. 

-6 på åpningsrunden, som inneholdt åtte birdie og to bogey, gir han et kjempeutgangspunkt for resten av turneringen. Og hovedpersonen var naturlig nok også fornøyd med egen prestasjon etter runden. 

– Putteren var helt klart det beste av spillet mitt i dag. Jeg bommet ikke på noe med putteren i dag, hvor jeg også satt de lengre puttene, så det er nok der jeg hentet scoren, sier Ege til arrangøren etter runden. 

Ege fullførte runden med imponerende putting og solid nærspill. Med 1,46 putter per green i reguleringen (12. plass) og 60 prosent scrambling holdt han scoringen nede. Samtidig var presisjonen fra tee en utfordring – bare 5 av 14 fairwayer ble truffet (35,7 %), noe som kan koste dyrt videre i turneringen.

Turneringen har blitt utsatt noen dager på grunn av været, noe som ikke virket å ha påvirket nordmannen i negativ forstand. Han kan naturligvis gå god for at banen er i den standen den burde, tross utsettelsene. 

–Banen er veldig fin, sier Ege avslutningsvis. 

Nordmannen har med seg amerikanske Peter Knade på toppen av ledertavlen. 

Her er ledertavlen

DP World Tour

Kristoffer Reitan i slaget.

Betfred British Masters gikk av stabelen denne helgen hvor Kristoffer Reitan og Andreas Halvorsen er i aksjon. Sistnevnte klarte dessverre ikke cutten etter å ha gått av med +3 etter dag to. Det holdt dermed ikke å ha best presisjon i feltet med driveren, da resten av statistikken var av det mer labre slaget. Den første dagen gikk han av med par, så det var ikke all verdens å gå på etter å ha endt på +3 fredag.

Heldigvis er Reitan i godt sig. -3 etter fredagens runde ga ham 29. plass, og alle tiders mulighet til å kjempe om de aller beste plasseringene før turneringen avsluttes søndag. 

Under torsdagens åpningsrunde var en dobbel bogey med på å lage en ripe i scorekortet, da han på hull åtte måtte bruke seks slag på par fire hullet. Dagen endte med +1.

Fredag ble det tre bogey, fire birdie og en sylfrekk eagle på hull 17. En god måte å avslutte den andre dagen av turneringen på der altså. 

Han leverte gode slag hele dagen, med 72,2 prosent greener i reguleringen (24. plass) og 306 yards i snitt fra tee (35. plass). Likevel trekker et svakt nærspill ned helhetsinntrykket – kun 40 prosent scrambling (119. plass) viser at han tapte mange slag rundt greenen.

Lørdag falt Reitan til 32. plass, men er fortsatt med å kjempe om både viktige poeng og gode premiepenger. 

Han startet med birdie på hull fire og seks, før han måtte ta til takke med bogey på hull ni, elleve og 12. På hull 15 satte han en sterk birdie. På det neste hullet gjorde han det utrolige, og gjentok bedriften fra dagen før, og senket en imponerende eagle på hull 17. Et hull det med andre ord ser ut til at han har en god feeling på. 

Det gir ham -2 for dagen og -4 totalt. 

Tyske Marcel Siem ledet lenge turneringen, men etter den nest siste dagen er det Matt Fitzpatrick som ligger på topp med -12. 

Reitan slår ut klokken 11:05 søndag formiddag. 

Her er ledertavlen

LPGA Tour

Celine Borge i aksjon.

I Canada denne helgen spiller Celine Borge CPKC Womens Open. 

Den første dagen gikk hun av banen på par etter å ha levert tre bogey og tre birdie. 

Dag to leverte hun en solid bogey-fri runde, og satte to birdier på hull fem og 12. 

Etter dag to ligger hun på 21. plass med -2 i Ontario.

Turneringsleder Akie Iwai fra Japan leverte imponerende -7 på åpningsrunden, og står på -9 etter dag to. Det er likevel to dager igjen å spille, så Borge har muligheten til å kjempe seg inn i kampen om topp-plasseringene. 

Her er ledertavlen

Nordic League

Tom Røed Karlsen
Tom Røed Karlsen.

Denne helgen var Tom Røed Karlsen og Jarand Ekeland Arnøy med i Finnish Open. 

Førstnevnte leverte en solid start og lå på en delt 9. plass etter andre dag. Nøtterøy-spilleren sto på -3 etter en 72-runde torsdag og 69-runde fredag. 

Arnøy på sin side lå på +2 og 30. plass etter endt fredagsspill. 

Lørdag ble det fire bogey og fem birdie for Karlsen. Det gir ham en 12 plass i turneringen, noe som resulterer i viktige poeng til Road to Europe-rankingen. Finnish Open ga ham 1100 poeng, noe som gir ham 25318 poeng totalt på rankingen der han ligger på 7. plass. Om han klatrer to plasser til på rankingen vil han ha muligheten til å spille på Challange Tour neste år. 

Arnøy klatret til en 23. plass lørdag. Han får med seg 465 poeng til Road to Europe-rankingen. Der ligger Fana-golferen på en 22. plass totalt. 

Her er ledertavlen

Powered by Labrador CMS