PGA TOUR//

Pangstart med «plaster-løsning»: – Kan gå lavt

Viktor Hovland (27) leverte en sterk åpningsrunde i BMW Championship, og ledet lenge turneringen før tre spillere krøp forbi på ledertavlen.

Viktor Hovland åpnet tre under par i det andre steget i FedEx-sluttspillet torsdag.
Publisert Sist oppdatert

Før turneringen fortalte han Eurosport at han «hadde funnet noe». Og det kan ha vært gull. For da den andre turneringen i FedEx-sluttspillet startet torsdag, gikk Viktor Hovland rett til topps på ledertavlen.

Men klokken 14:35 lokal tid blåste arrangørene i hornet. Truende vær var på vei inn.

Da hadde Hovland rukket å fullføre sin første 18 hull – tre under par. Dermed var han i delt ledelse sammen med en annen Oklahoma State-alumni, Rickie Fowler, som fortsatt hadde seks hull igjen da hornet lød.

Jakten på følelsen

Hovlands sterke åpning på 67 slag inneholdt seks birdier og tre bogeyer. Da spillet endelig kom i gang igjen etter over to timers opphold, var det flere som benyttet muligheten til å gå lavt. Og aller hetest var Robert McIntyre som klemte til med 62 slag, åtte under par.

Skotten leder dermed turneringen foran Tommy Fleetwood (-5) og – selvsagt der oppe – Scottie Scheffler (-4). Hovland vil starte andrerunden på delt fjerdeplass, med det han selv kaller en «plasterløsning» på sine egne svingutfordringer.

Da Golfweek etter runden spurte om det var den samme svingtanken som førte til seier i Valspar Championship i mars, smilte Hovland og sa at han «trolig har hatt 72 andre svingtanker siden det.»

– Det føles ikke helt bra, innrømmer Hovland. – Slaget kan være skikkelig bra, men det kjennes likevel ikke riktig. 

– Jeg merker med en gang når kølla ikke er i riktig posisjon, og da er det vanskelig å være offensiv. Jeg føler hele tiden at jeg må treffe timingen perfekt.

Godt nok til å levere

Hovland var oppe på en karrierebeste tredjeplass på verdensrankingen etter formtoppen for to år siden, men spillet har ikke vært like skarpt siden. Likevel kom han inn i denne uken som nummer 15 i verden – og jobber hardt for å finne veien tilbake mot toppen.

– Det har vært vanskelig å se fremgang. Denne uken føler jeg at jeg har funnet noe som i det minste peker i riktig retning, sier Hovland til Golfweek. – Det er på ingen måte slik jeg vil ha det, eller slik jeg ser det for meg, men det er absolutt godt nok til å gå lavt og kunne levere en god score.

Hovland startet uken som nummer 28 på FedEx Cup-listen, men er beregnet til å rykke opp til 19. plass nå og 5. plass ved seier. Uansett har han fått en god start i jakten på å holde liv i rekken av å alltid kvalifisere seg til Tour Championship – der bare de 30 beste får plass.

– Jeg har ikke tenkt å gå glipp av den i år. Men alltid? sier han med et smil. – Har vi egentlig stort nok grunnlag til å si det? Jeg vet ikke. 

– Men det er kanskje noe med det å ha ryggen mot veggen og måtte prestere. Noen ganger kan jeg bli for opptatt av svingteknikk og alt det der – som jeg fortsatt mener er viktig – men når du er i sluttspillet, ligger som nummer 28 og bare de 30 beste går videre, så er det mer som: «OK, vi får glemme litt av det denne uken og bare gå ut og spille.» Jeg tror definitivt det hjelper meg på kort sikt.

Sterk statistikk

Hovlands «plasterløsningen» synes iallfall å funke, også om man ser på tallene bak.

Strokes Gained-statistikken etter første runde viser at nordmannen var tredje best i feltet på innspillene, hvor han tjente 2,9 slag. Og rundt greenene var han faktisk nest best, og tjente ytterligere 1,6 slag.

Blant annet vartet han opp med dette lekre slaget:

Den siste perioden er det først og fremst fra tee at Hovland har hatt problemer. Men torsdag var også denne delen av spillet – iallfall nesten – tilbake til god, gammel Hovland-standard. 

Bare 15 spillere i feltet var bedre enn den norske 27-åringen på utslagene, hvor han tjente 0,5 slag til.

PS! Du kan følge turneringen direkte på Max/Eurosport. Vi oppdaterer saken når de første runden er ferdigspilt.

Her er ledertavlen

 

Powered by Labrador CMS