DP WORLD TOUR//

Tre nordmenn klare for finalen: – Veldig happy

Michael Mjaaseth og Bård Skogen spilte seg til finalesteget på Q-school søndag. Sammen med Kristian Krogh Johannessen skal de kjempe om 15 DP World Tour-kort for 2027.

Med en rekordrunde på elleve under par spilte Michael Mjaaseth seg videre til finalesteget i Q-school.
Publisert

Tre norske proffer er klare for finalesteget i DP World Tours kvalifiseringsskole etter ukens turneringer i Spania.

Michael Mjaaseth og Bård Skogen sikret seg avansement fra andresteget, mens Kristian Krogh Johannessen må forsøke å kvalifisere seg gjennom Q-school etter at han mislyktes i sesongavslutningen på HotelPlanner Tour.

Fra 6. til 11. november samles 156 spillere på Infinitum Golf i Tarragona, hvor seks runder skal avgjøre hvem som får spillerettigheter på DP World Tour neste sesong. Bare de 15 beste får kortet etter maratonturneringen.

Mjaaseth med personlig rekord

Mjaaseth spilte solid golf gjennom fire runder i Spania denne uken, med en spektakulær tredjerunde på 60 slag som det store høydepunktet.

– Jeg hadde en fin treningssamling hos Kristoffer Reitan forrige uke hvor jeg ble vitne til veldig bra golf. Spilte til tider veldig bra selv også og skjønte at formen var på vei, forteller Mjaaseth til Norsk Golf.

Han trekker særlig frem den bogeyfrie tredjerunden med elleve (!) birdier som avgjørende.

– Den var ekstremt viktig ettersom jeg rotet det litt til i andrerunden. Har fortsatt litt ting jeg jobber med i svingen, så det er virkelig en bonus å kunne skyte så lavt når man er i en teknikkprosess.

Runden var også personlig rekord i turneringssammenheng.

– Det er alltid kult, og jeg fikk definitivt i gang konkurransenervene. Kvalifiseringer betyr  lange dager med mye press hvor man ikke har råd til å gjøre så mye feil, så jeg er veldig happy med å komme videre, sier Mjaaseth.

Driveren sprakk for Skogen

Selv med en ødelagt driver på finaledagen sikret Bård Skogen seg plass i den avgjørende kvalifiseringen til DP World Tour.

Også Bård Skogen leverte fire sterke runder i Spania.

– Golf på sånne baner som dette, når man typisk kan skyte tre under hver dag og ting bør gå fint, er noe som kanskje passer meg. Ingen anelse hvorfor det er sånn, men veldig fornøyd med spillet denne uka, sier Skogen til Norsk Golf.

Han fikk imidlertid en uventet utfordring før avslutningsrunden.

– Driveren har vært veldig bra frem til i dag, da den sprakk på rangen. Men jeg er fornøyd med hvordan jeg håndterte det og spilte i dag. Jeg hadde et nytt hode i backup, men det var fryktelig ustabil kvalitet med den.

Likevel holdt Skogen spillet sammen og sikret avansementet.

– Finalesteget har jeg vært på før, så det blir gøy å prøve det igjen. Jeg har alt å vinne der, så det blir kjekt.

Krogh til kort i finalen

Kristian Krogh Johannessen misset tourkortet i HotelPlanner Tours sesongfinale. Nå får han en siste sjanse gjennom Q-school.

For Kristian Krogh Johannessen ble søndagens avslutning på HotelPlanner Tour en skuffelse.

Nordmannen gikk inn i Grand Final på Mallorca som nummer 38 på Road to Mallorca-rankingen. Men etter en åpningsrunde på 68 slag fulgte han opp med 74 og 75 slag fredag og lørdag. Dermed var muligheten til å klatre inn blant de beste i praksis borte før finalerunden.

En avsluttende 68-runde ga ham delt 37.-plass på tre slag under par.

– Det dårlige er så dårlig. Jeg må redusere missene og gjøre meg klar for Q-school, kommenterer Krogh i en sms til Norsk Golf.

Franske Julien Sale vant Grand Final på 22 slag under par, fire slag foran danske Hamish Brown. Dansken kunne likevel juble høyest i sammendraget, der han vant Road to Mallorca-rankingen foran Sale. De 15 beste på årsrankingen sikret seg spillerettigheter på DP World Tour i 2027.

Les mer i vårt toursveip

Powered by Labrador CMS