NM 2025//
Ruth (21) ble den første vinneren – fikk diamant som premie
Onsdag kjempet 22 spillere om unik premie på Haga GK – en diamant. Etter fem runder i shoot out-konkurransen var det Ruth Tønnessen (Sola GK) som tok den med seg hjem.

– Jeg tror jeg aldri har vært så nervøs på et 100-metersslag noensinne!
Det sa Ruth Tønnessen (21) etter å ha vunnet den første utgaven av Tesori Diamond Challenge.
Konkurransen var en shoot-out konkurranse hvor 22 spillere (11 damer og 11 herrer) slo ett enkelt slag per runde og kjempet om en plass i finalen. Deretter ble de to lagkameratene duellanter om å vinne den gjeve prisen – om en diamant fra tittelsponsoren Tesori.
For å kvalifisere måtte spillerne havne blant topp tre-plasseringene i tidligere Norgescup-turneringer denne sesongen.
Tønnessen var på lag med Kristoffer Taije Lie (Haga GK). Duoen slo spillere som Emil Børrestuen Herstad, Mia Sandtorv Lussand, Jarle Volden og Silje Torvund Ohma på veien frem til finalen.
Der var altså der Lie og Tønnessen møttes til duell. Begge slo gode slag, men til slutt var det Sola-spilleren som vant med en liten halvmeter.
– Det blir jo noe spesielt når det er en diamant verdt 60.000 kroner som står på spill, utdyper hun om egne nerver før det siste slaget.
– Det er veldig gøy at det finnes noe som det her, og at jeg vant. Noen må jo være den første som vinner, og jeg var heldig som fikk det til i dag, sa Tønnessen med et smil.

– Viser at jeg kan
Tesori Diamond Challenge ble en god oppladning for publikum og spillerne selv før selve Norgesmesterskapet drar i gang torsdag. I hvertfall i følge vinneren selv.

– Det var godt å se at jeg klarer å beholde kontrollen når det betyr noe. For det kan jo bli mange slag de neste dagene som betyr noe. Så det at jeg klarte å levere helt til slutt er noe jeg kommer til å ta med meg inn i uken, forteller Tønnessen.
21-åringen fra Rogaland har gode minner å se tilbake på fra den siste tiden. Under fjorårets NM på Oslo GK endte hun på tredjeplass, og tidligere i sommer vant hun Norgescup-turneringen på Byneset GK.
– Hva er målet for årets NM?
– Først og fremst er det bare å klare cutten og komme meg til helgen. Men en topp fem-plassering hadde vært gøy, avslutter hun.
0,70 carat
Ideen om den unike konkurransen kom som følge av kreative diskusjoner mellom Tesori, Golfforbundet og andre samarbeidspartnere. Målet var å skape et morsomt arrangement for golfen og Norgesmesterskapet.
– Vi ønsker å henge vår merkevare på en knagg, og føler at golf er en god knagg å henge oss på, sier Terje Gaupseth, daglig leder og grunnlegger av Tesori Diamanter.
At golfen vokser, og særlig blant unge voksne, er god pådriver for at edelsteinselskapet har satset på idretten.
Challengen ble en suksess og Gaupseth håper å kunne gjenskape det i fremtiden.
– Jeg synes dette var kjempegøy! Og jeg håper virkelig vi kan fortsette med dette, så jeg krysser fingrene for at vi kan gjøre dette neste år og.
Om det er noen som er nysgjerrige på premien, så var selve diamanten på 0,70 carat i høy kvalitet. Klassifisert som farge D på fargeskalaen, med VS-klarhet og perfekt slip.
