PARAGOLF//
Målet glapp på siste dag i lag-EM – Vi bygger videre
Svenskene snek seg forbi. Dermed endte det Norge på sjetteplass i lag-EM i paragolf lørdag.
European Team Championship for Golfers with Disability er lag-EM for golfspillere med funksjonsnedsettelser. Mesterskapet spilles annethvert år og regnes som det offisielle europamesterskapet for landslag i paragolf.
Årets utgave ble spilt på Golf Club Genova Sant'Anna utenfor Genova i Italia.
– Her har det vært varmt og godt på en utfordrende bane. Laget har kjempet hardt og har til tider spilt skikkelig god golf, rapporterer Monica Andrén Gundersrud, som ledet den norske gjengen.
Målet var femteplass
Åtte nasjoner deltok i mesterskapet, og hvert lag består av fire spillere. På det norske laget spilte Mette Havnaas (med ledsager Birger Moe), André Toth, Fredrik Fjæraa og Trygve Toskedal Larsen.
– Vi hadde som mål å forsvare femteplassen fra forrige gang, noe vi lå på før siste dagen. Men vi greide ikke å holde svenskene bak oss, så det endte med en sjetteplass, forklarer Gundersrud.
Turneringen ble spilt over tre dager med ulike lagformater, blant annet greensomes og foursomes, der hvert slag telte i kampen om plasseringene. England ledet mesterskapet fra start til mål og tok gullet foran Nederland. Regjerende mester Frankrike sikret bronse.
– Vi forbedret scorene våre fra to år siden, men det er blitt tøffere konkurranse siden sist, fastslår den norske laglederen.
Ulike funksjonsnedsettelser
Mesterskapet kom inn under EGA-paraplyen i 2017 og har siden utviklet seg til den viktigste europeiske lagkonkurransen for golfspillere med funksjonsnedsettelser. Fra 2024 ble reglementet endret for å gjøre mesterskapet mer inkluderende. Lagene skal være kjønnsblandet og bestå av spillere fra ulike funksjonsklasser.
Tidligere vinnere er Frankrike, Sverige, Irland og Frankrike, mens England tok sin første EM-tittel i 2026.
– Det var fint å se hvordan laget støttet hverandre, kjempet og sto på i tøffe forhold. Jeg er så stolte av dem. Flere av spillerne har tatt steg siden forrige mesterskap, og vi skal bygge videre på dette og kjempe om topplasseringene i Irland om to år, avslutter Gundersrud.