Toursveipet//
Nesten ingen spiller flere turneringer enn Reitan. Nå jakter han ny topplassering
En drøss av nordmenn spiller turneringer denne uken. Herman Wibe Sekne fikk den beste åpningen i Canada, men i Frankrike viser Kristoffer Reitan og Andreas Halvorsen gode takter.

DP World Tour

På grunn av Ryder Cup neste uke er det ingen PGA-turnering denne uken, men da er det godt å ha DP World Tour. De europeiske spillerne er i Frankrike for å spille FedEx Open de France. Våre to faste nordmenn stiller til start denne uken også, Kristoffer Reitan og Andreas Halvorsen.
Reitan åpnet best med en 69-runde (–2) torsdag, og fortsatte i samme spill på fredag. 69-runden ble fulgt opp av en 70-runde. I kjent stil ser det ut til at Reitan sparer det beste til slutt også i Frankrike.
Lørdagens 68-runde (-3) tar Reitan opp til 13.-plass på ledertavlen før avslutningsrunden.
– Det var mye bra greier. Jeg har slitt med puttingen på vanskelige greener, men ellers veldig mye fint. Hvis jeg setter litt flere putter i morgen, så kan det bli bra, sier Reitan til Norsk Golf.
Maskin
Reitan har ikke tatt seg mange pauser denne sesongen, og er blant de spillerne på DP World Tour som har spilt flest turneringer denne sesongen, med 26. Kun to har spilt flere. Men den norske maskinen er ikke sliten selv om sesongen går mot slutten.
– Jeg stod over én turnering de siste ukene, hvis ikke hadde det blitt sju på rad. Jeg får en uke fri til uka, så blir det to nye turneringer, før det blir én uke fri før Korea. Jeg syns det er plenty. Jeg vil bare spille god golf, og om en pause gir meg mulighet til å trene litt mer langsiktig, så kan det hende jeg gjør det, sier Reitan.

Som golfspillere flest, skal det også mye til før Reitan blir fornøyd med golfsvingen.
– For øyeblikket er den ikke helt der jeg ønsker, men det er man nesten aldri. Jeg prøver å balansere langsiktig og kortsiktig jobbing. Jeg tror de tre friukene som er planlagt, og sesongslutt kan være bra perioder å prøve å ta ordentlig tak i det. Det har blitt mye spill, og man legger til seg litt uvaner. Spesielt når man spiller i veldig varierende forhold som i England.
Halvorsen henger med
Andreas Halvorsen ligger hakk i hæl landsmannen etter de tre første rundene på Golf de Saint-Nom-La-Bretèche i Paris. Halvorsen startet fredagens runde forrykende med fire birdier på de første ni hullene, men måtte deretter tåle tre birdier på siste ni. Dermed 70 slag (-1) for andre dag på rad.
Tredjerunden ble av det innholdsrike og variable typen for Halvorsen, som nok en gang signerte for 70 slag. To birdier og en eagle ga en god start på dagen, mens siste ni bød på ytterligere to birdier, men også tre bogeyer.
Dermed ligger Halvorsen på 31.-plass før siste runde. Avstanden opp til topp 10, er fire slag. Opp til Reitan, er det tre slag.
Australske Min Woo Lee leder turneringen sammen med Brooks Koepka (USA). Duoen er elleve slag under par.
PGA Americas

På andre siden av Atlanteren er det også to nordmenn som spiller turneringsgolf. For både Herman Wibe Sekne og Mats Ege deltar i Victoria Open på Uplands Golf Club helt vest i Canada.
Sekne leverte en sterk runde på 64 slag (–6) noe som ga sjetteplass etter første spilledag. Runden inneholdt syv birdier og én bogey. Sekne leverte mer av det samme på dag to, men med en ikke like varm putter, endte det med 69 slag (-1) på dag to. Dermed delt 19.-plass.
Mats Ege leverte også en god åpningsrunde. Tre birdier, én eagle og én dobbeltbogey var fasiten på hans scorekort på veien til en 67-runde. Han holdt til 35.-plass etter første spilledag i Canada.
Fredagen ble hakket for tøff for Egen, som misset kutten med minst mulig margin etter en runde på 70 slag.

LPGA Tour
Celine Borge er på plass i amerikanske Arkansas for å spille NW Arkansas Championship. Vestfold-jenta har sett en oppsving i spillet sitt og har levert flere gode resultater de siste ukene. Faktisk har hun klatret helt opp til 88. plass på sammenlagtlisten etter å ligget utenfor topp-100 tidligere i sesongen.
Man beholder kortet ved å være blant de 100 beste, men får en bedre kategori til neste års sesong ved å havne topp-80, så de neste ukene blir viktige for Borge om hun ønsker seg tryggere spillerettigheter.
Etter åpningsrunden på 70 slag (par) har Borge en jobb å gjøre for å greie kutten. I skrivende stund ser den ut til å gå på -3.
Ladies European Tour

Tilbake på europeisk jord finner vi fire norske kvinner som spiller La Sella Open i Spania denne uken.
Madelene Stavnar åpnet best torsdag med en 73-runde (+1). Etter en sylskarp andrerunde på 70 slag var Skarpnord den eneste av de norske som greide kutten.
Mossejenta greide ikke å følge opp på lørdag, og med en runde på 78 slag falt Skarpnord til neste siste plass av de som greide kutten.
Marianne Skarpnord (+3), Dorthea Forbrigd (+5) og Tina Mazarino (+5) greide ikke kutten. Det krevdes +2 eller bedre for å få være med på helgespillet.
HotelPlanner Tour

Noe lengre øst i Middelhavet spilles det HotelPlanner Tour-turnering på Golf Nazionale like nord Roma. Der er Italian Challenge Open i gang – også her med norske navn på startlisten.
Bård Bjørnevik Skogen åpnet best torsdag med en 69-runde (–3). Vestlendingens runde var litt på den unike siden, da han gjorde par på alle hull frem til hull 12 før han gjorde dagens eneste bogey på 13. En ny par på hull 14 kom, før Skogen satte fyr på de siste fire hullene med fire birdier på rad.
På fredag ble det langt tøffere, men Skogen greide akkurat å komme seg på riktig side av kutt-grensen etter en runde på 72 slag etter en helt avgjørende sen birdie.
Skogen benyttet muligheten godt, og i løpet av lørdagen klatret Skogen opp til 29.-plass på ledertavlen etter en tredjerunde på 68 slag, hans beste runde for uken. Høydepunktet var eagle på hull 7, på en ut-runde som for øvrig bestod av åtte par. Inn-runden ble i så måte en stor regnbuefarget kontrast, med fire birdier, tre par og to bogeyer.
Alexander Settemsdal spiller også i Italia, men ligger på 107. plass etter en 74-runde (+3) på torsdag. Etter andrerunde på 77 slag, var Settemsdal ikke i nærheten av å greie kutten.