GOlf-Norge//

Verdensrekord i Lofoten – gikk 182 hull i ett strekk

Isaac Rowlands (25) er klar for Guinness rekordbok etter en maratonrunde på Lofoten Links denne uken.

Isaac Rowlands gikk ti hele runder og to ekstra hull uten å legge fra seg bagen på Lofoten Links. Det er ny verdensrekord.
Isaac Rowlands gikk ti hele runder og to ekstra hull uten å legge fra seg bagen på Lofoten Links. Det er ny verdensrekord.
Publisert Sist oppdatert

Etter 182 hull, 85 kilometer til fots, 35 tapte golfballer og 8.000 forbrente kalorier står den engelske 25-åringen som ny rekordholder for verdens lengste golfmaraton. 

Rowlands, som til daglig er assisterende pro på The Grove utenfor London, kjempet seg gjennom vind og regn i starten av «runden» – og spilte golf uavbrutt i 32 timer. 

Også den siste timen ble våt og vindfull.

Tunge timer midtveis

– Det regnet kraftig i de fem første timene og mot slutten igjen, forteller en sliten og glad Isaac Rowlands etter det vellykkede rekordforsøket.

– Men det var tyngst midtveis, understreker han. – Fra den 18. til 24. timen var jeg mentalt på felgen. Det var knalltøft å holde det gående, og jeg må få takke hele teamet mitt for støtte de ga meg underveis. 

Det endte altså med ti hele runder på Lofoten Links, pluss to hull til. I tillegg til å treffe ballen og flytte på beina, måtte Rowlands konsentrere seg om å filme sitt rekordforsøk – til inntekt for organisasjonen Macmillan Cancer Support.

– Jeg ble selvsagt sliten, og det ble vanskelig å fokusere på filmen og logistikken etter hvert, innrømmer han. 

– Prosjektet var både utmattende og fantastisk. Å få spille en så utrolig bane som Lofoten Links er et stort privilegium, og det å bidra til en så viktig sak gjorde opplevelsen enda mer meningsfull.

Midnattssolen er oppe i Lofoten. Dermed kunne Rowlands spille 32 timer i strekk uten å gi seg.

Kreft som 19-åring

Ifølge BBC venter Rowlands fortsatt på den endelige bekreftelsen fra Guinness World Records at han har slått den gamle rekorden på rett under 31 timer. Også den satt på Lofoten Links.

Samtidig har engelskmannen så langt samlet inn nærmere 75.000 kroner til kreftsaken. Utfordringen ble inspirert av Isaacs egen kamp med kreft som tenåring. 

Isaac Rowlands er til daglig assisterende pro ved The Grove utenfor London.

– Da jeg var 19, fikk jeg påvist mistanke om lymfekreft. Jeg gikk gjennom mange tester og to operasjoner før jeg fikk klarsignal om at jeg var frisk. Gjennom hele prosessen ga Macmillan meg urokkelig støtte. Jeg ønsker at andre i samme situasjon skal få den samme støtten i en krevende tid, forklarer han.

Rowlands arbeidsgiver, Joel Westwell ved The Grove, var aldri i tvil om gi 25-åringen fri til norgesturen.

– Vi er utrolig stolte over å støtte Isaac i dette. Mange av oss var misunnelige på at han fikk spille en så spektakulær bane, men dette var en ekstrem fysisk prestasjon. Vi har støttet ham på alle måter vi kunne for å sikre et vellykket verdensrekordforsøk.

Powered by Labrador CMS