DP World Tour//

Halvorsen på skuddhold for sin første seier og Open-billett

Andreas Halvorsen (28) kan ta sin første seier på DP World Tour denne helgen. Etter tredje dag av Italian Open er han på 4. plass. I potten ligger en skikkelig godbit.

Andreas Halvorsen er her på den niende greenen under andre dag av Italian Open fredag.
Publisert Sist oppdatert

På Argentario Golf & Wellness Resort ligger det mye i potten denne uken.

Etter fire dagers spill i Italia vil de to første på ledertavlen – som ikke allerede er kvalifisert – premieres med en startplass i The Open Championship på Royal Portrush i juli.

Vi kan dermed drømme om flere norske innslag enn Viktor Hovland på første tee i årets siste majorturnering. Og etter tre gode dager på golfbanen ligger Halvorsen virkelig på skuddhold før turneringen avsluttes søndag. 

På den tredje dagen leverte nordmannen ikke fult så godt som de to foregående, men ligger likevel på en delt 4. plass og -9 totalt sett. 

Ledende Martin Courva ligger på -11, så det er absolutt muligheter for Halvorsen før søndag. 

For Kristoffer Reitans del falt han ytterligere fire plasser etter å ha gått lørdagen på +1. Tre bogey og to birdie gjør at han ender på +1, og +2 totalt på en 69. plass.

Slet med birdiene

På turneringens tredje runde i Italia ble det birdie for Halvorsen allerede på hull to. En svært god start som det så ut til å kunne bygges videre på. Dessverre for Halvorsen lot birdiene virkelig vente på seg denne dagen på Argantario. 

Hull seks resulterte i bogey etter å ha måtte ty til tre slag på greenen. 

Dagens andre og siste birdie kom på hull 12. Det gir Larvik GK-spilleren -1 denne lørdagen, og rundene 65, 67 og 69 totalt sett (-9). 

Han traff imponerende 92,3 % av fairwayene, best av alle i feltet. Han holdt også et svært høyt nivå i nærspill med 85,7 % suksess i scrambles, som betyr at han reddet par etter å ha bommet greenen svært ofte, og sjette beste i feltet.

Med en runde på 69 slag ligger han godt an, selv om puttingen fortsatt kan forbedres.

Fikk en knallstart torsdag

Larvik GK-spilleren var på 2. plass etter første dag av Italian Open etter en sterk åpningsrunde, fem slag under par. 

Som tidlig startende torsdag var faktisk Halvorsen i tet før Dan Bradbury på det 15. hullet overtok ledelsen på egenhånd. Med en 64-runde var engelskmannen bare ett slag foran den norske utfordreren. 

Halvorsen noterte seg for sju birdier og to bogeyer på sin førsterunde. Statistikken viste at nordmannen hadde en svært god dag på greenene, hvor han i snitt brukte 1,6 slag. Bare fem spillere i feltet var bedre.

For Kristoffer Reitan ble det en tyngre åpningsdag i Italia. Etter en rekke sterke resultater de siste ukene, var Oslo GK-proffen helt nede på 82. plass etter en førsterunde på 71 slag, en over par. 

Fortsatte i samme spor fredag

Fredag så det lenge ut til at Reitan skulle misse cutten. Det klarte han imidlertid å unngå med ett slag, etter å ha gått runden på par. Oslo GK-spilleren endte med tre birdie og tre bogey på scorekortet. 

Fredag fortsatte imidlertid Halvorsen storspillet, som leverte en sært jevn og kontrollert runde. Halvorsen endte det 13 hullet med bogey, men slo tilbake med fire birdie på rappen like etter. Det gjorde at nordmannen nok en gang overnattet på 2. plass.

Halvorsen traff 72,2 prosent av greenene i regulert antall slag, som var 12. best i feltet, og reddet par i hele 80 prosent av tilfellene han misset greenen. Til tross for noe kortere utslag enn snittet, kompenserte han med høy treffsikkerhet fra tee og sterke innspill. Runden på 67 slag var tre under turneringssnittet og ga en foreløpig 10. plass for dagen.

Reitan slår ut klokken 07:40 søndag. Halvorsen klokken 11:35. 

Her er ledertavlen

Powered by Labrador CMS