JUNIORGOLF//

Reitan klar for Hovland-duell hjemme på Oslo GK

Når junioreliten samles på Bogstad for NextUp Invitational i slutten av juli, er det duket for superduell mellom Norges to PGA Tour-vinnere.

Kristoffer Reitan møter Viktor Hovland til en uhøytidelig superduell når landets beste juniorer samles til NextUp Invitational.
Publisert Sist oppdatert

De siste årene har NextUp Invitational på Oslo Golfklubb etablert seg som et høydepunkt i den norske juniorkalenderen. Samtidig har man lyktes å lage en folkefest når Viktor Hovland og andre proffer stikker hjemom for å gi noe tilbake til grasrota.

Denne sommeren kan likevel by på noe helt spesielt. For nå er også vår andre PGA Tour-vinner, Kristoffer Reitan, bekreftet til arrangementet 28-29. juli.

– Det er riktig. Kristoffer er klar. Og det er bare å glede seg, sier NextUps sportssjef Peter Kaensche til Norsk Golf.

Kristoffer Reitan og Peter Kaensche ser fram til NextUp Invitational på Bogstad i sommer.
Kristoffer Reitan og Peter Kaensche ser fram til NextUp Invitational på Bogstad i sommer.

Flere fra teamet på plass

Paradoksalt nok er det Reitans egne prestasjoner som gjør at han nå meldes klar for en superduell mot Hovland på sine egen hjemmebane. Kalenderen er ryddet. For første gang møtes to norske PGA Tour-vinnere til match på norsk jord. 

På hvert sitt lag får de to stjernene med seg vinneren av juniorturneringen og vinneren av proffkvalifiseringen, som spilles tidligere på dagen 29. juli.

– Nærmest hele NextUp-teamet vil være på plass, med Andreas Halvorsen, Michael A. Mjaaseth, Mats Ege, Kristian Krogh Johannessen og Herman Wibe Sekne. I en hektisk kalender er det ikke bare enkelt å finne en dato som passer. 

– Kvinnene spiller blant annet Open-kvalifisering den uken. Men vi kjører på med det vi har, og tror det blir en bra pakke, sier Kanseche.

På programmet står som vanlig en clinic med proffene. Her er Viktor Hovland i aksjon sammen med reporter Joakim Mikkelsen i 2024.
På programmet står som vanlig en clinic med proffene. Her er Viktor Hovland i aksjon sammen med reporter Joakim Mikkelsen i 2024.

En topp opplevelse

Uansett er det duket for en stor juniorfest når landets fremste talenter møtes. Som tidligere kvalifiserer man seg til NextUp Invitational gjennom Srixon Tour på starten av sesongen. 

Turneringen har som hensikt å samle Norges beste juniorgolfere for å konkurrere på en av Norges beste baner, satt opp for turnering med en ramme som gir en topp opplevelse.

– Utover konkurransen ønsker vi at juniorene får nye erfaringer og kommer tettere på våre beste spillere med Viktor i spissen, forklarer sportssjefen.

Vinneren får den unike muligheten til å spille i oppvisningsmatchen med Hovland, Reitan og en annen toppspiller foran publikum og høy mediaeksponering. 

Arrangementet er åpent for alle, og billettsalget har allerede startet, melder NextUp Golf Team på sine nettsider.

NextUp Invitational byr også på mediaeksponering. Her intervjues Maren Farbu og Henriette Spilling Gjelten (bak) av Peter Kaensche.
NextUp Invitational byr også på mediaeksponering. Her intervjues Maren Farbu og Henriette Spilling Gjelten (bak) av Peter Kaensche.
Powered by Labrador CMS