Kofstad måtte trekke seg med skade

Espen Kofstad skulle bruke fredagen på å forsøke å klare sin første Europatour-cut siden april, men måtte i stedet pleie en vond nakke.

Publisert

Er det ikke det ene så er det det andre. Det butter i mot for Espen Kofstad om dagen. Etter en åpningsrunde på to over par i Alstom Open de France torsdag, skulle Losby-golferen forsøke å hindre sin åttende strake missede cut på Europa-touren.

Så låste nakken seg.

– Og med et bang satt det i nakken, kan ikke røre hodet. French Open er over for meg…, skriver Kofstad på sin Twitter-profil. Han skriver videre skriver at han ikke klarer å se til venstre.

Dette er ikke første gang Kofstad sliter med skader. Det siste året har det vært den nedre delen av ryggen og hoftefestet som har plaget ham, og i fjor slet han også med håndleddet.

Da Norsk Golf møtte ham under BMW Championship på Wentworth i mai fortalte han imidlertid at ryggen var blitt langt bedre, og at det har hjulpet å bytte til en lengre putter hvor han kan stå mer oppreist.

Skadeomfanget denne gangen er foreløpig uvisst. Vi krysser fingrene for en snar retur til golfbanen. Neste Europatour-turnering spilles allerede neste uke i Aberdeen Asset Management Scottish Open.

Frabrizio Zanotti fra Paraguay leder i Frankrike på -6, ett slag foran Richard Sterne fra Sør-Afrika og danskene Thomas Bjørn og Søren Kjeldsen.

Runde 1

Espen Kofstad sliter med å få det til å stemme på Europa-touren. Torsdag måtte han to over par i Altsom Open de France i Paris.

Losby-golferen ligger dermed i skrivende stund nede på en delt 81. plass, i selskap med blant annet Ian Poulter, Matteo Manassero og Oliver Fisher.

Kofstad var tre over for dagen ved runding, men kom seg tilbake til en over med birdies på hans 10. og 15. hull for dagen. På hull 16 ble det dessverre en ny bogey, og med 73 på scorekortet står han nå i fare for å misse sin åttende strake cut på Europa-touren.

Det er imidlertid et tettpakket leaderboard, og det er ikke mye som skiller en god og en dårlig plassering. 26-åringen ligger bare ett slag utenfor den foreløpige cutgrensen, fem bak de seks spillerne som i skrivende stund deler 7. plassen, og syv bak lederne Anders Hansen (Danmark) og Victor Dubuisson (Frankrike).

Kofstad sier det først og fremst var utslagene som ødela for ham i torsdagens runde.

– Jeg spilte OK i dag, mye positivt å ta med seg, men litt for mange slag i jungelen. Forsøke å treffe flere fairways imorgen, skriver han på sin Twitter-profil.

Skal han klare cuten må han bryte en negativ trend som har utviklet seg gjennom hele sesongen. Han har i snitt brukt over 2,5 slag mer per andrerunde enn åpningsrundene. På 37 turneringsrunder i år har 18 av dem vært over par.

Før ukens turnering ligger han på 156. plass på tourens pengeliste med 57 574 innspilte euro, snaue 62 000 euro bak den viktige 110. plassen.

Powered by Labrador CMS