Toursveipet//
Forbrigd beste norske i Italia
Oslo-jenta fikk en tøff start, men hevet seg voldsomt mot slutten av runden.
Mens Kristoffer Reitan, Viktor Hovland, Andreas Halvorsen og Michael Mjaaseth spiller Open de France, er flere norske proffer i aksjon på tre andre tourer.
Særlig damene vil få fokus denne uken da det spilles både LPGA- og LET-turnering.
LPGA Tour
Celine Borge er eneste norske spiller i Walmart NW Arkansas Championship.
Etter to runder på 69 slag, har Vestfold-jenta et stykke opp til teten. Det scores lavt i Arkansas, og står viktige poeng på spill for Borge. Hver eneste plassering hun kan klatre vil komme godt med i sesongavslutningen.
Hun er nummer 174 på Race to CME Globe før turneringen og trenger gode resultater i den siste delen av sesongen.
Ladies European Tour
Man overdriver ikke om man sier at Dorthea Forbrigd fikk en marerittstart på sisterunden i Bucatelli Ladies Italian Open.
Oslo-jenta var bare tre slag bak lederne før avslutningen, men fikk en blytung åpning på søndagens runde. En bogey på åpningshullet ble utlignet på direkten av en birdie. Men så ventet to dobbel bogeys på rad på hull 4 og 5.
Ved runding stod det 40 slag og +4 for dagen på scorekortet, etter enda en bogey på hull 13 lå det an til en bekmørk runde.
Men så tok 29-åringen seg sammen, og avsluttet imponerende sterkt. Fire birdies på de siste fem står det respekt av, runden endte «bare» på pluss én, det kunne sett mye styggere ut.
I tillegg til å ha vist karakter og evnen til å snu en tøff dag på jobben, får Forbrigd med seg 7175 Euro i premiepenger for tolvteplassen.
Casanda Alexander fra Sør-Afrika tok seieren.
Tina Mazarino og Marianne Skarpnord ble henholdsvis nummer 61 og 62 i Milano.
Nordic Golf League
Sebastian Eidsæther Syr (Losby GK) og Alexander Settemsdal (Nøtterøy GK) er de eneste nordmennene som fikk spille finalerunden i Folksam Championship, som ble spilt på nydelige Barsebäck i Sverige.
Syr åpnet med en sterk 66-runde onsdag og ledet på et tidspunkt turneringen på syv under par. Torsdag fulgte han opp med 74 slag og falt til delt fjerdeplass. Etter en sterk sisterunde på 69 slag, ender Losby-golferen på en tredjeplass, 10 under par.
Settemsdal beveget seg motsatt vei på ledertavlen. Etter 72 slag på åpningsrunden svarte han med 69 torsdag. Men 75-runde fredag endte han på 18. plass.
Nordic Golf League er det tredje nivået i europeisk herregolf. De fem beste på sesonglisten sikrer spillerett på HotelPlanner Tour neste år, noe som gjør hver plassering viktig i sesonginnspurten.