Toursveipet//

Klatret til andreplass etter dagens beste runde

Lørdag var Kristoffer Reitan den i feltet som klarte å temme brutale Trump International best. Dermed klatret han helt opp til delt andreplass med én runde igjen å spille. 

Med en 68-runde på «moving day» ble Kristoffer Reitan best i feltet.
Publisert Sist oppdatert

DP World Tour

 Nexo Championship i skotske Aberdeen startet godt sett med norske øyne. Andreas Halvorsen gikk en god runde på 68 slag og overnattet på andreplass etter første runde.

To runder senere er det en annen nordmann som har overtatt andreplassen i turneringen, nemlig Kristoffer Reitan. Oslo-mannen åpnet runder på 72-71, men etter dagens 68-runde har han klatret. Med tanke på at snittscoren for feltet på dagens runde var 74 slag (+3) er det en sterk prestasjon. 

Sveip bortover for å se høydepunkter fra Reitans runde.

Lørdagsrunden bringer han til –5 for turneringen. Nordmannen ligger tre slag bak ledende Grant Forrest, men har siktet stilt inn på årets andre seier på DP World Tour. 

De andre norske henger bra med

De to andre norske i feltet, nevnte Halvorsen og Alexander Settemsdal, henger også bra med i Skottland. Halvorsen leverte nok en 75-runde, mens Settemsdal brukte 73 slag. Dermed er de begge på delt 19. plass, tre slag bak topp ti-plasseringene. 

Det er ekstra gledelig at Settemsdal kjemper om en god plassering, for dette er hans DP World Tour-debut. Han klarte altså cutten i sitt første forsøk. 

Alexander Settemsdal klarte cutten i første forsøk på DP World Tour.

Til vanlig spiller han på nivået under, utviklingstouren HotelPlanner Tour, men kom seg denne uken akkurat på riktig side av cutoff-grensen på startlisten. 

Her er ledertavlen

Ladies European Tour

Litt lengre syd på den britiske øyen, spiller damene PIF London Championship (tidligere Aramco Series journ.anm.). Derfor er det er sterkt felt som stiller til start på Centurion Club like utenfor hovedstaden. Solheim Cup-stjerner som Carlota Ciganda (Spania), Georgia Hall (England) og Emily Kristine Pedersen (Danmark) er bare noen av de som deltar. 

På samme ledertavle finner man tre norske navn; Tina Mazarino, Dorthea Forbrigd og Marianne Skarpnord

Tina Mazarino

Av de norske er det Mazarino som har åpnet best. Hun har levert to runder på 74 slag, og ligger +2 for turneringen. Det holder til en 49. plass. 

På slaget bak finner man det nyeste tilskuddet til NextUp-laget, nemlig Dorthea Forbrigd. Hun ligger på 56. plass på +3, som var der cutten gikk. 

Siste norske i feltet, Marianne Skarpnord, klarte dessverre ikke cutten med to runder på 76-78. 

Forbrid og Skarpnord er to av de ni som deler 75. plassen etter åpningsrunder på 76 slag (+3). 

PIF-turneringene er også lagkonkurranser, med fire spillere på hvert lag. Her teller de to beste individuelle hullscorene på lagscoren. Også her ble Mazarino beste norske da laget hennes kom på 14. plass

Her er ledertavlen

PGA Tour Americas

Herman Wibe Sekne

På andre siden av dammen i Canada, spiller både Herman Wibe Sekne og Mats Ege BioSteel Championship i Ontario. PGA Tour Americas er amerikanernes tredje nivå, hakket under Korn Ferry Tour. 

Sekne kom seg greit til helgen med to runder på 66 og 68 slag, men Ege var dessverre ikke like heldig. Selv med en svært sterkt 63-runde fredag, var det ett slag for mye for å sikre helgespill. 

Dermed er det Sekne som representerer de norske fargene videre i Canada, og etter en tredjerunde som inneholdt hele fire birdier på siste ni, har han i skrivende stund klatret opp til 28. plass før finalerunden søndag. 

Dette kan endre seg ettersom ikke alle er ferdigspilt.

Duoen skal uansett tilbake til hjemligere trakter neste uke, da begge står på startlisten til DP World Tour-turneringen Danish Golf Championship i København neste uke. 

Her er ledertavlen

Powered by Labrador CMS