PRISENE ØKER//
Prissjokk for norske påskegolfere i utlandet
Norske golfere som reiser utlenlands for å spille golf i påsken, må belage seg på betydelig høyere priser enn for få år siden.
På populære destinasjoner som Spania, Portugal, Frankrike og Danmark har greenfee-nivået steget kraftig – og utviklingen forsterkes av en svak norsk krone.
De siste ti årene har prisene på mange av Europas mest etterspurte golfbaner økt med over 100 prosent. Bare det siste året har flere toppbaner hatt prisvekst på nær 25 prosent, viser tall fra National Club Golfer.
Selv om de mest ekstreme utslagene finnes i Storbritannia og Irland, merkes utviklingen tydelig også i Sør-Europa – der norske påskegolfere tradisjonelt reiser.
Høy etterspørsel
Prisøkningen er særlig merkbar i Spania og Portugal, som i mange år har vært førstevalget for norske golfferier tidlig i sesongen. Påsken regnes som høysesong, og mange baner opererer nå med fleksible prismodeller der etterspørsel styrer prisen.
Det betyr at perioder med stor pågang – som påsken – gir de høyeste prisene.
I området rundt Marbella på den spanske sørkysten har prisene vært høye lenge. I påsken må du ut med 161 euro for en starttid på Los Naranjos, opptil 152 euro på La Quinta, 131 euro på Atalya, 135 euro på El Paraiso – og hele 230 euro på La Zagaleta – for å nevne noen.
Reiser du lenger vest, i retning Sotogrande, stiger prisene ytterligere. En enkel sjekk på bookingtjenesten OnTee viser at La Reserva tar opptil 361 euro – eller 4035 norske kroner (!) – for en runde i påsken. Riktignok med en manuell tralle inkludert i prisen…
I samme nabolag forlanger San Roque 300 euro og Hacienda Alcaidesa 289 euro. Da er det kanskje like greit at Real Club Valderrama holder påskestengt. Der er årets greenfee på 600 euro. Pluss én obligatorisk forecaddie per gruppe til 70 euro. Pluss driks, står det å lese på Valderramas egen nettside.
En pris-pandemi
Lenger nordover, på den spanske østkysten, i områdene rundt Alicante og Murcia, har nordmenn i lang tid spilt golf til en rimeligere pris. For bare få år siden kunne påsketuristene fra nord boltre seg på Nicklaus-og Ballesteros-designede 18-hullsbaner til en greenfee ned mot 30 euro.
Regionen fikk merkelappen «best value in Europe» av anerkjente Golf Monthly. I dag er situasjonen en ganske annen.
La Finca har påskepriser opp mot 167 euro for en runde, og på samme nivå er Lo Romero, Las Colinas og La Manga Club lenger sør.
Gamle favoritter som Villamartin og Las Ramblas «toucher» også den norske 1000-lappen med greenfee på 110 og 92 euro – og det samme gjør nyere anlegg som Roda (105 euro), El Valle (96), La Torre (90) og Hacienda Riquelme (90).
Likevel er det stor rift om starttidene. De fleste baner i området er nær fullbooket for påsken og i lang tid framover.
Flere årsaker til økningen
Prisøkningen på golf i Europa henger naturlig sammen med økt etterspørsel og kraftig aktivitetsvekst etter pandemien. Det er ikke bare Norge som har opplevd økt tilstrømming til golfbanene i perioden.
I tillegg presses prisene opp av det økte kostnadsnivået for golfanleggene. Utgifter til vedlikehold, drift og materialer har steget, og klubbene har justert prisene for å kompensere.
Flere anlegg har nå også begrenset tilgangen på medlemskap for heller å selge starttider til en høyere enhetspris ved full greenfee eller pakker gjennom turoperatører. Det skjer blant annet på Mar Menor Golf Resort, hvor mange nordmenn har sitt spanske ferieparadis.
Parallelt ser man en utvikling der flere baner i økende grad posisjonerer seg i et premiumsegment. Høye priser brukes aktivt for å signalisere kvalitet og eksklusivitet, og enkelte av Europas mest kjente baner har nå et prisnivå som for få år siden ville vært utenkelig.
Men tilstrømmingen av spesielt amerikanske golfturister synes ikke å avta, selv om Turnberry på den skotske vestkysten nå krever 1000 pund for en 18-hullsrunde på sin berømte Ailsa Course – om man ikke griper en «late afternoon tee time» til bare 650, ifølge National Club Golfer.
Årets The Open-bane, Royal Birkdale, skal i år ha hevet sin topp-pris fra 400 til 495 pund, og Kingsbarns følger tett på med 486.
En kjapp Skottland-tur med runder på Turnberry, Birkdale og Kingsbarns i prime time vil altså koste deg den nette sum av 1.981 pund – eller 25.746 norske kroner – bare i greenfee.
Svak krone i tillegg
For norske golfere forsterkes prisøkningen av valutautviklingen. Den norske kronen har over tid vært svak mot både euro og pund, noe som gjør utenlandske golfeventyr dyrere.
Selv om kronen har styrket seg noe den siste tiden etter krigsutbruddet i Midtøsten og økte oljepriser, er nivået fortsatt svakt sammenlignet med tidligere år, og trolig er oppgangen midlertidig.
Dermed møter norske golfere en dobbel effekt: høyere priser lokalt og en svakere krone.
For norske påskegolfere betyr det sesongstarten i utlandet blir betydelig dyrere enn før. Kanskje er det ikke så dumt å bli hjemme i påsken likevel?