Sterkt damelag til VM i Japan
Tonje Daffinrud, Nicoline Skaug og Mariell Bruun blir de norske representantene under VM i Japan i september.

Verdensmesterskapet for lag amatører arrangeres utenfor Nagano i Japan 2.-6.september 2014. Norges Golfforbund (NGF) har tatt ut følgende spillere til å representere Norge:
– Tonje Frydenberg Daffinrud, Vestfold GK
– Nicoline Skaug, Oslo GK
– Mariell Bruun, Larvik GK
Tonje Daffinrud har i løpet av fire år i USA forbedret sin snittscore med nesten ett slag per år. Hun var ranket nummer 10 i USA da hun avsluttet sin utdannelse ved University of Denver i juni, og ble tatt ut til All American First Team. Tonje spiller sitt fjerde og siste VM og er også kaptein på laget. Etter turneringen blir hun profesjonell og sikter seg inn på Ladies European Tour (LET) fra og med 2015.
Nicoline Skaug har forbedret seg mye de siste to årene som college-spiller i USA. Hun ble beste norske spiller med en 14. plass under golf-EM i juli.
Mariell Bruun er nybakt norgesmester og Kongepokalvinner etter banerekord og imponerende spill på Tyrifjord Golfklubb i slutten av juli. Hun har vist en fantastisk form og er en spiller som kan produsere veldig lave scorer.
– Dette er kanskje det beste laget som Norge sendt til VM på veldig lenge. Alle tre viser god form og evnen til å score lavt hvilket er veldig viktig i et så stort mesterskap som VM, sier landslagstrener Jonas Lilja.
Ved de to siste verdensmesterskapene har Norge plassert seg rundt 20. plass. Med tre spillere i så god form er målsettingen at ta seg opp til topp-10, noe som vil være en bestenotering for norsk damegolf.
VM for amatører er det eneste offisielle verdensmesterskap i golf. Turneringen spilles som en normal slagspillturnering med 72 hull fordelt på fire dager. Hver nasjon kan stille med inntil tre spillere, og det er de to laveste scorene fra hver dag som er tellende.
(Pressemelding NGF)