SPILT SIDEN SIST//
Linkspreg i Fredrikstad
Det startet som et ønske fra 12 ildsjeler om mer golf i Fredrikstad. Det ble til en unik linkspreget bane med kongelige røtter.

Gamle Fredrikstad golfklubb ligger idyllisk til ved Gamlebyen og Kongsten fort, like utenfor sentrum. Designet av norske Paal Midtvaage, åpnet banen offisielt høsten 2012, og er dermed en av landets nyeste.
Banen er bygget på historisk grunn. Kun noen gode driver fra Gamlebyen og byens fort, var det naturlig at selve banen ble oppkalt etter den dansk-norske kongen som grunnla byen: Kong Frederik II golfbane. Nytt av året kan lære mer om nettopp byens og banens historie takket være nye informasjonsskilt på hvert enkelt hull som alle bærer navn knyttet til lokal kulturarv.
Banen er en «linkspreget parkbane», med kupert terreng gjennomgående i alle deler, strategisk plasserte vannhindringer og få trær i spill – etter inspirasjon fra ikoniske skotske linksbaner. De brede fairwayene åpner i teorien for lange utslag, men den konstante vinden krever strategi og tanke bak alle slag.
Klubben har solide treningsfasiliteter, med en to-etasjes driving range og to treningsgreener. I tillegg finnes en 9-hulls Pay & Play-bane. Klubben mangler et «ordentlig» klubbhus, men flyttet i fjor pro-shopen fra kafeen over veien til en midlertidig bygning rett ved første tee.
Vanskeligste: Hull 3 eller hull 14 (par 5) – Unik situasjon dette. Begge hullene er lange par 5, som går vei sin vei gjennom banen. Har det ene hullet medvind, har det andre nesten garantert motvind. Hullet som er i motvind den dagen, er banens vanskeligste. Begge er forholdsvis lange og smale, med greener som voktes av vanskelige hindringer.
Svakeste: Hull 7 (par 4) – Fremstår litt som et nødhull. Kort par 4 med smal fairway og green som heller mot fairway. Få måter å spille hullet på.
Beste: Hull 18 (par 5) – God avslutning på en flott bane. Par 5, dogleg høyre. Innspillet går mot en green som har vann på tre av fire sider, så det kreves tankekraft og fokus hele veien inn.
Banetype: Parkbane med linkspreg
Hvor mange baller trenger du? Kommer helt an på vinden. Blåser det mye – ta med et par håndfuller ekstra.
Pluss:
+ En av få baner her til lands med linkspreg
+ Vakre omgivelser, nære sentrum
+ Stort sett gode forhold og lang sesong
+ Gode treningsfasiliteter
Minus:
– Mangler et ordentlig klubbhus
– Trafikkert vei separerer hull 1 og 18 med resten av banen.
Priser 18 hull:
Voksen: Fra 650 til 845 kroner
Junior: Fra 455 til 590 kroner
Adresse: Torsnesveien 16, 1630 Gamle Fredrikstad