Drømmejobb søker søkere: – Vi er overrasket

Flere hundre nybegynnere og et stort juniormiljø Kongsberg GK skriker etter en ny trener. Men foreløpig er det ingen kvalifiserte søkere til den faste stillingen.

Publisert

– Nei, det er dessverre ingen som har nappet på den annonsen.

Anne Rygaard, leder i baneselskapet på Kongsberg GK, legger ikke skjul på at hun er overrasket over den manglende responsen.

De to siste årene har golfboomen gitt Kongsberg GK over 500 nye medlemmer og et juniormiljø som nå teller nærmere 70 barn og unge. De har fast ansatt daglig leder, greenkeeper, en vakker 18-hullsbane, seks treningshull, nærspillsområde og driving range.

Nå ønsker de seg en fast ansatt head pro for å utvikle klubbmiljøet videre. Men foreløpig er det ingen som har meldt seg.

Viktig for juniorene

– Vi har fått noen henvendelser, men ikke det vi søkte etter. Etter mange vanskelige år har vi endelig økonomi til å ansette en fast ansatt head pro i full stilling. Og vi trenger det. Mest av alt for å ta vare på de fine juniormiljøet som har blomstret opp de siste par årene, sier Rygaard.

For to år siden, før pandemien, var det bare en håndfull juniorer i Kongsberg GK. Nå teller gruppa opp mot 70 aktive spillere. I samme periode har over 500 nye medlemmer strømmet til klubben.

– Vi trodde det skulle bli lettere å få søkere til denne jobben, innrømmer Rygaard.

– Kongsberg ligger bare én times kjøretur fra Oslo, og vi var sikre på at noen i østlandsområdet – allerede PGA-utdannet eller under utdannning – ville kaste seg over muligheten. Men foreløpig har det vært veldig stille. Og vi lurer egentlig på om vi har gjort noe feil.

Riktignok «frister» stillingsannonsen med «grinebitere på 80 år som ønsker protimer, nybegynnere på 55 som svinger kun med armene, erfarne singel-handicapere og tøysete knøtter», men forøvrig går det meste på skinner i Kongsberg GK.

– Vi har også kjøpt inn en Trackman som skal brukes inne og ute gjennom hele året, forteller daglig leder Gjermund Buen.

Om kort tid ruller nye VTG-kurs i gang. Rangen skal åpnes. En ny aktiv golfsesong står for tur.

– Vi håper fortsatt at vi kan åpne banen i år med ny head pro. Det er veldig viktig å få på plass en slik trenerressurs som kan utvikle spillere og miljøet videre. Alt ligger til rette her for å forme jobben akkurat som man vil. Denne stillingen burde være attraktiv for mange, poengterer Buen.

Trenermangel i Norge

Det bekrefter også trenerutviklingsansvarlig i Norges Golfforbund, Vegard Andreas Haugen.

– Fast ansatte proer i hele stillinger er akkurat det vi trenger. Men det har ikke akkurat vært mange slike jobber i Golf-Norge det siste tiåret.

– Flere trenere har gått andre veier, og når vi nå opplever et kraftig oppsving i aktiviteten igjen, er det plutselig vanskelig å få tak i nok proer. Det er rett og slett for få, bekrefter Haugen.

I januar i fjor åpnet man en ny mulighet for alle som ønsker å utdanne seg til å bli golftrener i Norge. Da forklarte Trond Baardseng, president i PGA of Norway, at det ble en viktig jobb framover å få golfklubbene til å innse viktigheten av å ha fast ansatte proer.

– De beste ressursene vi kan gi golfklubbene, er utdannede trenere. Situasjonen i dag er dessverre slik at mange ikke ser behovet eller mener de ikke har økonomisk mulighet til å ansette. Det tror jeg er dumt på sikt, sa Baardseng til Norsk Golf.

Nå er situasjonen snudd på hodet. Kongsberg GK tilbyr fast jobb i full stilling. Men søknadene fra proene uteblir.

Det store paradokset

– Det er et paradoks, men også et resultat av hvordan jobbmulighetene har vært i tiden vi har bak oss. Ti år med nedgang i medlemstallene tynnet ut rekkene, poengterer Vegard Andreas Haugen.

I en tid da norske golfklubber har fått over 30.000 nye medlemmer og aktiviteten har doblet seg på to år, er det nå et skrikende og akutt behov for flere trenere, både ansatte og frivillige, med og uten PGA-tittel.

Fra NGF startet samarbeidet med PGA of Norway, Norges Idrettsforbund og Høgskolen i Innlandet tilbake i 2012, er det utdannet 21 PGA Professionals med bachelorgrad. Tre nye er ferdigutdannet på forsommeren.

– Samtidig har vi gjort endringer i Trenerløypa som gjør at man ikke lenger må være fulltidsstudent for å utdanne seg til en PGA-tittel. I mai sertifiserer vi rundt ti PGA-coacher som har gått stigen fra trener 1 til 3. Og våren 2023 kan vi ha ti til, forteller Haugen.

I februar og mars er det søknadsfrister for å melde seg på ulike trenerkurs. Kan du tenke deg en karriere som golftrener, eller vil bidra frivillig i din lokale klubb, finner du alt du trenger på golfforbundets nettside om trenerutdanningen.

Powered by Labrador CMS