golF-norge rundt//
Dette var gjengen som løste Bynesets NM-floker
Måneder med planlegging, sterk dugnadsånd og hjelp fra både golf- og fotballmiljøet gjorde NM på Byneset mulig.
Å arrangere et norgesmesterskap i golf er ikke noe man tar lett på. Mange mennesker er involvert, og det krever grundig planlegging for å få alt på plass.
– For baneavdelingen på Byneset Golf startet planleggingen i desember 2025. Det er gjort mye på Byneset i forbindelse med NM. De fleste tiltakene hadde egentlig ikke noe med mesterskapet å gjøre, men var nødvendige som følge av stor medlemsvekst og mye spill, forteller headgreenkeeper Arne Strøm til Norsk Golf.
Han trekker blant annet fram oppgraderingen av klubbhuset og området rundt, samt byggingen av to nye treningsgreener.
Internasjonal hjelp
Byneset Golf har også hatt et godt samarbeid med Fanny Sunesson om å endre deler av banedesignet, blant annet klippelinjene.
– Vi begynte å rekruttere folk til de forskjellige oppgavene allerede i januar. Omtrent 20 personer skulle være i sving morgen og kveld. Den største utfordringen var at vi ønsket å singelklippe greenene. Byneset har store greener, så det krevde minimum fire personer. Selve utstyret hadde vi, sier Strøm.
Byneset Golf har et svært godt samarbeid med fotballklubben Rosenborg. Per Haugsnes, driftsansvarlig på Lerkendal stadion, var blant dem som bidro under mesterskapet.
Høsten 2025 hjalp greenkeepere fra Byneset til med å legge nytt ferdiggress på Lerkendal etter Åge Aleksandersen-konsertene.
Mange hjelpere
– Med tre personer fra Rosenborg, Bjørn Øydegaard fra Tingvoll , Finn Harald Bye fra Klæbu og Vegard Asbjørnsen fra Gamle Fredrikstad løste oppgavene seg ganske greit. Vegard stilte sporty opp da vi fikk en sykemelding helt på tampen.
Det arrangørene ikke hadde kontroll over, var været. Etter 20 grader og sol på innspillsdagen onsdag snudde det til skikkelig uvær torsdag, med store nedbørsmengder. Spillet ble stanset allerede etter noen timer og kom ikke i gang igjen før på kvelden.
– Da ble det en kamp mot klokken for å få gjennomført 72 hull. Rutinerte folk fra både Norges Golfforbund, klubben og de frivillige satte sammen en plan som fungerte hundre prosent. Klokken 16 søndag kunne norgesmestrene i de forskjellige klassene motta pokalene sine, og vi kunne puste lettet ut, avslutter Arne Strøm.
Mye positivt
Daglig leder Reidar Stølan i Byneset Golfklubb mener det ble lagt ned en heroisk innsats av de mange som bidro til at NM ble så vellykket.
– Vi hadde 60 frivillige i arbeid hver dag under NM. De fikk oppgaver som de fleste av dem trolig aldri hadde utført tidligere. Dagen da alt regnet kom, var spesielt krevende. Likevel ble det lagt ned en heroisk innsats av svært mange, sier Stølan.
Han mener mesterskapet har samlet klubben og skapt et enda sterkere fellesskap.
– Det er lagt ned en stor innsats både før, under og etter NM. Vi er stolte av det vi fikk til, til tross for alle utfordringene vi ikke var herre over.