Norsk golftalent tatt i doping

18-åringen avla positiv dopingprøve under junior-NM på Hauger i august.

Publisert

En norsk golfspiller er anmeldt til Norges Idrettsforbund for brudd på dopingbestemmelsene. 18-åringen testet positivt på cannabis under junior-NM på Hauger 8. august.

– Ifølge analyserapporten fra Norges laboratorium for dopinganalyse inneholdt prøven THC. Funnet er forenlig med inntak av cannabis, bekrefter Halvor Byfuglien, kommunikasjonsrådgiver i Antidoping Norge, til Norsk Golf.

18-åringen er suspendert med umiddelbar virkning fra all konkurransevirksomhet. Det er ventet at Domsutvalget i NIF vil følge Påtalenemdens innstilling om en utestengelse i fire måneder.

Vedtaket i Påtalenemden ble fattet 18. oktober. Endelig dom fattes i Domsutvalget, men spilleren skal selv ha erkjent de faktiske forhold. Dermed har utøveren allerede begynt å sone sin utstengelse.

Det er åtte år siden sist registrerte dopingsak på golf i Norge. I 2002 viste den positive dopingprøven hos en hobbygolfer spor av anabole stoffer.

Powered by Labrador CMS