KAMPEN OM STARTTIDER//
Juks, bløff og snikspill – nå tar klubbene grep
Landets største klubber varsler skjerpede ID-kontroller, stikkprøver med vektere og strengere sanksjoner for å stoppe en voksende ukultur.
Golf-Norge har fått et luksusproblem. De siste årene har nye medlemmer strømmet til banene. Kampen om starttider hardner til, og knapphet på en vare fører til hamstring. De mest «kreative» tøyer nå grensene – og mer enn det.
I en spørrerunde til flere av landets største klubber rapporterer daglige ledere om en voksende ukultur der spillere deler på medlemskap, låner ut navnet sitt, booker starttider i andres navn og fyller ut firerballer med såkalte «placeholdere» – eller «skyberter» – som ikke skal spille.
Nå skjerper klubbene kontrollene og fortsterker holdningsarbeidet. Målet er å få bukt med problemet, og frigjøre starttider for flere spillere.
En type av bedrageri
– Dette skjer, og sannsynligvis mer enn vi kan dokumentere, bekrefter daglig leder André Mortensen i Sola GK.
Rogaland-klubben har nå 3500 medlemmer på to 18-hullsbaner: Forus og Solastranden. Klubben har lenge hatt baneverter som følger opp no-show og flyt. Nå vil de også starte opp med ID-kontroller.
– Vi er i dialog med et vekterselskap som etter planen skal komme innom banene og ta stikkprøver på forskjellige tider. Det vil forhåpentligvis også virke avskrekkende. Men om vekterne avdekker store utfordringer vil vi også intensivere stikkontrollene, forklarer Mortensen.
Sola-lederen er langt fra den eneste som opplever juks, bløff og snikspill som et økende problem i Golf-Norge.
– Bruk av andres ID har skjedd, og vi har disiplinærsaker på dette. Dette er alvorlige forhold, av typen bedrageri, sier Jan-Inge Klubben, daglig leder i Fana GK.
Som ett av flere grep har bergensklubben nå gått tilbake til den gamle ordningen med bemannet startbod på første tee.
– Vi har i tillegg styrket marshall-tjenesten, og gjennom dette fått ganske god kontroll på problemet, mener han.
Koster en halv million
Også på Grini Golfklubb i Bærum sitter det nå en person ved det første utslagsstedet i deler av åpningstiden. Jobben er å følge opp no-show og alle som slår ut. Kontrollfunksjonen koster klubben nær en halv million i lønnskostnader årlig.
– Det fine med en starter er at man kan følge opp, men om man ikke kjenner alle – noe man selvfølgelig ikke gjør med 2500 medlemmer – så er det vanskelig å vite hvem den enkelte er, innrømmer daglig leder Erik Holmen.
– Vi registrerer flere tilfeller av såkalte «placeholdere» og annen kreativ booking. Det håndteres fra administrasjon og proshop når vi avdekker det. Og vi er tydelige på at slik praksis går utover fellesskapet og tilgjengeligheten for andre medlemmer.
Situasjonen er ganske lik hos kollega Marius Thorp i naboklubben Bærum GK:
– Også vi har registrert tilfeller hvor spilleren som står booket ikke er den som møter opp, og det er jo langt fra slik vi ønsker det. Da håndterer vi det på en voksen og proff måte med den det gjelder, formidler han.
På egne nettsider har Grini GK definert en snikspiller som «en person som spiller på banen uten å ha registrert seg og/eller betalt gyldig greenfee.» Dette inkluderer spillere som benytter andres navn, medlemskap eller spillerett for å unngå betaling.
Ikke-medlemmer gis en advarsel og må betale spilleavgiften. Om det skjer igjen, venter bortvisning og utestengelse fra klubbens områder.
– Den kanskje største utfordringen er snikspilling der man låner andres medlemskap, tillegger Holmen.
Også den som låner ut medlemskapet sitt, straffes av klubben. Retningslinjene slår fast at alle medlemmer som har akseptert misbruk av medlemskap, utestenges fra Grini Golfklubbs områder for minimum en måned og opptil 12 måneder – og kan bli møtt med ytterligere konsekvenser.
Rammer klubb og spiller
Daglig leder Reidar Stølan i Byneset Golfklubb er kjent med det økende problemet:
– Ja, vi har dessverre også slike tilfeller, bekrefter han. – Vi har tatt personer som har spilt på andres medlemskap hos oss. Og vi har egne medlemmer som har fått «låne» medlemskap til kompiser i andre klubber.
Han beskriver praksisen som «dobbelt alvorlig». Det rammer både klubben som ikke får betalt for spillet, og personen som låner bort medlemskapet sitt.
– Det bekymringsfulle er at det ser ut til å ha spredt seg en kultur enkelte steder om at dette er greit. Det er det ikke. Bruk av andres medlemskap eller spillerett er i praksis å skaffe seg tilgang til et produkt man ikke har betalt for, fastslår han.
I tilfellene som Byneset har avdekket til nå, har det i hovedsak handlet om spillere under 30 år.
– Det betyr ikke at problemet gjelder alle unge golfere, på ingen måte. Tvert imot opplever vi veldig mange unge golfere som både seriøse, engasjerte og flotte representanter for sporten. Men når slike holdninger først får feste i enkelte miljøer, er det viktig å ta tak tidlig, mener Stølan.
For ukulturen har også en økonomisk side, og rører ved golfsportens verdier.
– Når vi må bruke mer tid på kontroll, oppfølging og administrasjon, øker kostnadene ved å drive golfanlegget. Om vi ikke får bukt med problemet nå, kan behovet for kontroll bli enda større på sikt, sier Byneset-lederen.
– I verste fall må golfklubber bruke ansatte – eller vektere – til å gjennomføre kontroller ute på banen. Den regningen havner til slutt hos medlemmene og gjestene. Klarer vi ikke å løse dette gjennom tillit, holdninger og sunn klubbkultur, risikerer vi at golfen blir dyrere og mer kontrollpreget enn noen av oss ønsker.
Målet er rettferdighet
Årets NM-arrangør tror det er behov for tydelig informasjon og mer holdningsarbeid, ikke bare reaksjoner når noen blir tatt. Derfor har klubben kommunisert tydelig til medlemmene at ukulturen ikke aksepteres.
Samtidig innfører Byneset nå tilfeldige ID-kontroller på banen.
– Grove tilfeller vil bli fulgt opp direkte, og retten til spill på vårt anlegg kan fjernes. I alvorlige tilfeller kan anmeldelse også være aktuelt, sier Stølan.
Han understreker at hele Golf-Norge må være tydelige på at medlemskap og spillerett er personlig, og at det ikke er greit å «låne bort», «dele» eller bruke andres golf-ID for å sikre seg tilgang på banene.
– Hos oss er målet enkelt, sier Reidar Stølan. – Vi ønsker at flest mulig skal få spilt mest mulig golf, men det må skje på en måte som er rettferdig for fellesskapet, bærekraftig for anlegget og trygt for dem som faktisk skal holde banen i god stand hver dag.