FOTBALL-VM//

Haalands drømmestart feires med egen golfball

Erling Braut Haaland & co fikk en drømmestart natt til tirsdag. Nå kan du også ta med deg VM-feberen ut på golfbanen.

Erling Braut Haaland feirer etter Norges 1-0-scoring mot Irak i natt. Nå markeres VM-festen også med en offisiell golfball.
Publisert Sist oppdatert

Irak ble slått 4–1 i åpningskampen i fotball-VM, beistet Haaland scoret to mål, og forventningene til herrelandslaget i fotball ble ikke akkurat mindre etter nattens åpningskamp i Boston.

For golfinteresserte fotballsupportere finnes det nå også en måte å ta med seg VM-feberen ut på nærmeste golfbane.

Den norske ballprodusenten GolfUnity har lansert en offisiell landslagsball i samarbeid med Norges Fotballforbund (NFF). Ballen er utviklet som en spesialutgave i forbindelse med Norges deltakelse i VM-sluttspillet i USA.

Bygger på premium-modellen

– At NFF tente på ideen og ønsket å være med på dette samarbeidet, er en enorm tillitserklæring for oss. Det å kunne bruke den offisielle logoen på våre premiumballer gjør oss utrolig stolte, forteller Stian Thilert og gjengen bak GolfUnity til Norsk Golf.

Den nye «landslagsballen» er basert på GolfUnitys premiumball GU Pro 3u90 som det norske selskapet lanserte i 2025.

Thomas Tallhaug (f.v.), Stian Thilert og Billy Bollom viser frem ballen GU Pro 3U90.

Modellen er en tredelt ball med støpt uretan-cover – den samme konstruksjonstypen som brukes i mange av de mest populære tourballene på markedet. Ifølge GolfUnity er målet å kombinere lav spinn og høy hastighet fra tee med god kontroll og spinn inn mot greenene.

Da Norsk Golf omtalte lanseringen av GU Pro 3u90 på tampen av 2025, beskrev Thilert ambisjonen som å levere tour-egenskaper til en mer tilgjengelig pris enn flere av de etablerte premiumalternativene.

– Vi ønsket ikke bare å sette en logo på en golfball. Dette skulle være et offisielt produkt som også representerer kvaliteten vi ønsker å stå for, sier Thilert.

Også innpakningen har fått et eget fotballdesign.

Inspirert av landslagsdraktene

De spesialdesignede VM-ballene er dekorert med elementer inspirert av de norske landslagsdraktene og kommer med spillernes draktnumre. Ifølge Thilert oppstod ideen etter at Norge sikret seg plass i VM.

– Dette mesterskapet handler om mer enn bare fotball. Det handler om samhold, stolthet og den unike gleden over endelig å være tilbake der vi hører hjemme som fotballnasjon. Landslagsballen er vår måte å invitere hele Golf-Norge med på fotballfesten, sier han.

At flere av landslagsspillerne er ivrige golfere, gjorde også koblingen naturlig. Før VM skrev vi om keeper Ørjan Nyland, Kristian Thorstvedt og Julian Ryerson som med hjelp fra Kristoffer Reitan slapp inn på fasjonable Pinehurst

– Mange av spillerne bruker golf som avkobling mellom kamper og samlinger. Derfor syntes vi det var morsomt å lage baller med spillernes egne draktnumre. Da kan de bokstavelig talt spille med sitt eget nummer på golfbanen, sier Thilert.

PS! Ballene produseres i et begrenset opplag og selges gjennom GolfUnitys egne kanaler.

Finner du din favorittspiller? Ballene er merket med draktnummer.
Powered by Labrador CMS