Toursveipet//
Reitan falt da stjernene herjet – Halvorsen god i Q School
Kristoffer Reitan endte seksten under par, men det er ikke nok når McIlroy, Fleetwood og Rai herjer på samme bane. Andreas Halvorsen ligger svært godt an etter halvspilt Q School.
DP World Tour
Kristoffer Reitan spiller i sesongens nest siste DP World Tour-turnering. I samme felt som Ryder Cup-stjernene Rory McIlroy, Shane Lowry og Tommy Fleetwood.
Nordmannen som fra neste år skal spille enda oftere med stjernene på PGA-touren holdt lenge godt med blant topp-plasseringene. Dessverre falt han noe ifra i løpet av søndagen.
De tre første dagene leverte han gode runder på 67, 67 og 69 slag, og lå på 12. plass. Med en god avslutning søndag skulle det ikke mye til for å få litt ekstra selvtillit inn mot sesongfinalen i Dubai neste uke.
Dessverre gikk det feil vei. Reitan avsluttet med en 70-runde som inneholdt tre birdier og én bogey. Selv om han endte på seksten under par, og gjorde nitten birdier og en eagle over fire runder, er ikke det nok mot mange av verdens beste spillere. Han endte til slutt på 22. plass.
Seieren gikk til engelske Aaron Rai, som måtte ut i omspill mot Tommy Fleetwood etter at de begge endte på –25 etter 72 hull. Like bak finner man Rory McIlroy, som klatret mange plasser etter en ellevill 62-runde (–11).
Nå venter sesongfinalen DP World Tour Championship på Jumeirah Earth Course i Dubai. I det begrensede startfeltet, med nok en gang av flere av golfens beste spillere, skal naturligvis også Reitan spille.
Under ser du en noen av Reitans beste slag fra denne uken:
Q School
I Spania er tre nordmenn med i en maratonturnering, nemlig DP World Tours Q School.
Fra fredag, til (forhåpentligvis) neste torsdag, skal Andreas Halvorsen, Mats Ege og Bård Skogen spille finalesteget i kvalifiseringskolen.
Turneringen går over seks runder, med cut etter fire, hvor de 20 beste får kategori til neste års DP World Tour. Plassene bak gir også kategorier til neste års HotelPlanner Tour. Finalen spilles på to av Infinitum Golfs baner, som har vært vertskap for denne turneringen de seneste årene.
Andreas Halvorsen ligger best an etter halvspilt kvalifisering. Tre runder på 66-69-68 gir en score på tolv under par og en foreløpig 5. plass.
Nest beste norske er Bård Skogen som søndag klatret hele 34 plasser etter en god 67-runde. På de to første rundene brukte han 69 og 71 slag, som gjør at han ligger på åtte under par og en 17. plass – akkurat på riktig side for å få kort på neste års DP World Tour.
Den siste nordmannen i feltet, Mats Ege, er den som har slitt mest i Spania. Han åpnet med en 76-runde (+4), og svarte lørdag med en 68-runde (–3) og var dermed på vei oppover ledertavlen.
Søndag gikk det feil vei igjen etter en 74-runde. Han ligger på 140. plass.
Les om presset utøverne står overfor de neste dagene her:
Ladies European Tour
I Asia har Dorthea Forbrigd spiler i Aramco-turneringen China Championship i Szenzhen. Hun åpnet forrykende med karrierens tredje hole-in-one torsdag og en god 69-runde (–4). På tidspunktet lå hun helt opp på 5. plass.
Se drømmeslaget på hull 8 i vinduet under:
HOLE-IN-ONE ‼️
— Ladies European Tour (@LETgolf) November 6, 2025
A magic moment at Mission Hills for Dorthea Forbrigd.#AramcoChinaChampionship pic.twitter.com/WmMCMDAG2Q
– Det var gøy, skriver hun i en tekstmelding til Norsk Golf. – Det var litt vind fra siden og i mot, så jeg slo en «halv punch» 9-jern, utdyper hun om drømmeslaget.
Fredag og lørdag fortsatte hun å gjøre birdier, men fikk til gjengjeld også noen bogeyer. Det ble to runder på 71 og 72 slag, og en samlet score på –7.
Dermed ender hun på 23. plass i China Championship. Den føyer seg i rekken av nok et godt resultat på årets Ladies European Tour, og hun ligger nå på 33. plass på sammenlagtlisten. Én turnering gjenstår i år, nemlig finalen i Spania i slutten av november.
Kinesiske Ruixin Liu vant China Championship på hjemmebane på –16.
Marianne Skarpnord spilte også turneringen, men greide dessverre ikke cuten etter to runder på 77 og 71 slag.
LPGA Tour
Forbrigd er ikke den eneste norske kvinnen som har tatt den lange turen til Øst-Asia. Det har også Celine Borge gjort. Hun spiller LPGA-tourens Toto Japan Classic.
Vestfold-spilleren har spilt tre runder på 73, 72 og 73 slag så langt denne uken. Dermed er hun to over par og på 62. plass før finalerunden søndag. Lørdag var hun på vei oppover ledertavlen med to birdier på front nine, men møtte litt trøbbel på «back» med blant annet en trippelbogey på hull 6 (hennes hull 15).
Søndag skulle hun slå ut like over midnatt norsk tid, men på grunn av uvær i Japan ble runden avlyst. Dermed ble det ingen mulighet for den norske kvinnen å klatre oppover ledertavlen, og må heller ta til takke med 62. plassen.
De to japanske spillerne i tet, Nasa Hataoka og Yuna Araki, ledet på –15 og måtte ut i omspill for å kåre en vinner. Det var det Hataoka som gjorde, med en par mot en bogey på første omspillshull.
PGA Tour
På «hjemmebane» i Mexico kjemper norsk-meksikanske Kristoffer Ventura om fornyede spillerettigeter på PGA-touren.
Han trenger en god plassering for å havne blant de 100 beste, som vil potensielt sørge for at Norge for første gang i historien har tre spillere på det øverste nivået i golf noensinne. Han ligger på 119. plass før denne ukens WWT Championship.
Les hvordan det går med Ventura gjør det i Mexico her: