Toursveipet//

Krigen stopper norske proffer – Borge i gang

Norges høyeste rankede kvinnegolfer spiller sin første LPGA-turnering for året, mens noen norske herrespillere må belage seg på en lengre turneringspause.

Den neste turneringen til Bård Skogen og resten av Challenge Tour-spillerne påvirkes av krigshandlingene i Midtøsten. Det er usikkert når neste konkurranse blir for DP World Tours utviklingstour.
Publisert

La oss starte dette toursveipet litt utenfor golfbanen. Krigen i Midtøsten skaper endringer i tourverden. Det påvirker også norske proffer. 

I en pressemelding skriver HotelPlanner Tour (tidligere Challenge Tour) at neste ukes turnering i India ikke lengre vil være del av den europeiske touren, men kun en del av den regionale touren. Dette på grunn av at mange spillere og ansatte som til daglig oppholder seg i Europa var planlagt å reise gjennom Midtøsten for å nå India. 

«Som følge av dette er det, i samråd med Professional Golf Tour of India, besluttet å trekke HotelPlanner Tours sanksjonering av turneringen. Turneringen vil likevel bli gjennomført, men vil nå kun være sanksjonert av Professional Golf Tour of India», heter det i meldingen. 

Norske spillere som Bård Bjørnevik Skogen, Alexander Settemsdal og Kristian Krogh Johannessen har kategori på touren og var ventet å spille i India. Nå må de legge om planene. 

– Golf er ikke det viktigste akkurat nå, men det påvirker jo hverdagen. Har prøvd å forberede meg til sesong, så blir det vanskelig når det ikke blir noe av. Må jo bare jobbe på og være klar når golf er oppe og går igjen, forteller Skogen til Norsk Golf torsdag ettermiddag. 

Det har ikke kommet noen nyheter om den neste turneringen på kalenderen, Abu Dhabi Challenge. Den er planlagt 16. til 19. april, så det er fremdeles en stund til. 


LPGA Tour

Celine Borge

Tilbake til golfbanen! En som faktisk spiller golf denne uken er Celine Borge. Jenta fra Tønsberg spiller sin første turnering for året, Blue Bay LPGA i Kina. 

Borge gikk to over par og ligger på 63. plass etter første spilledag. Både før og etter runding ved klubbhuset gjorde hun to bogeyer og en birdie, på veien til sin 74-runde. 

I toppen av ledertavlen er det hjemmenasjonen som leder an. Kineserne Mary Liu og Weiwei Zhang leder sammen med sør-koreanske Youmin Hwang på seks under par. 

Fredag slår Borge ut klokken 08.10 lokal tid (01.10 norsk tid). I skrivende stund ligger hun på riktig side av cutgrensen, men den kan flytte på seg. 

Her er ledertavlen


Nordic Golf League

Kristian Krogh Johannessen
Kristian Krogh Johannessen

Den tredje og siste Ecco Tour-turneringen på spanske Infinitum ble ferdigspilt torsdag. Igjen var det mange norske med, og det var Hokksund-mannen Kristian Krogh Johannessen som endte best av nordmennene. 

Han endte på en 7. plass etter tre runder på 66, 66 og 72 slag. Neste norske ble forrige ukes vinner, Mats Ege, som endte på 21. plass etter runder på 67, 68, 74 slag. 

Tom Røed Karlsen (25. plass) og Jonas Lønn (34. plass) klarte også cuten av de norske. 

I det som var en turbulent sisterunde for flere da regnet og vinden inntok banen, var det mye bevegelse for spillerne i toppen av ledertavlen i løpet av sisterunden. Finske Lauri Ruuska mistet ledelsen sin underveis, men med en solid siste ni, etter en spillepause grunnet regnvær, klarte han å hale tilbake seieren. Finnen ender fjorten under par etter runder på 64, 62 og 71 slag. 

Her er ledertavlen


Sunshine Ladies Tour

Madelene Stavnar
Madelene Stavnar

Fire norske kvinner spiller på den sør-afrikanske touren denne uken, og det er Madelene Stavnar som har fått den beste starten. Hun åpnet torsdag med en 74-runde, to over par, som gir en 27. plass etter første spilledag i Standard Bank Ladies Open på Durbanville Golf Club. Runden hennes inneholdt seks bogeyer og fire birdier. 

Neste norske på listen er Tina Mazarino, som ligger på slaget bak, på en 39. plass.

Marianne Skarpnord (+5, 58. plass) og Michelle Forsland (+6, 64. plass) spiller også turneringen i Sør-Afrika. 

Hjemmespilleren Kaylah Williams (Sør-Afrika) leder med god margin etter førsterunden. Hun gikk syv under par, og har fire slag ned til nærmeste utfordrer. 

Her er ledertavlen

Powered by Labrador CMS